Zadnji teden je precej vznemirjenja vzbudil napovedan dvig DDV. Minister za finance se je ob padcu neustavnega zakona o davku na nepremičnine splašil in predlagal. Nepopularna in po vsej verjetnosti škodljiva napoved. Močen občutek imam, da ne vedo, kaj počnejo. Vprašanje je, ali bi kdo drug znal kaj boljše reševati položaj, ki je zapleten in zavožen. Ali sploh še obstaja kdo, ki ima voljo in znanje, da naredi kaj pametnega ali zgolj inertno drvimo v prepad? Mogoče resetiranje ni tako slaba ideja.
Odstop kratkotrajne zdravstvene ministrice je spodbudil govorice o grozilnih klicih in drugih metodah mafijcev. Pa sploh ne gre za to. Ni nobene potrebe. Celoten sistem je prepreden z uslugami, korupcijo, poznanstvi in to deluje kot dobro naoljen stroj. Nobene potrebe ni po klicih, odnehaš že ob zavedanju, v kakšno kolobocijo si prišel. Več kot dvajset let se je gradil ta pokvarjeni sistem na različnih področjih in zdaj nimamo superjunaka, ki bi ga znal preobrniti. Zdravstvu, ki je docela razsuto, kmalu sledita še šolstvo in sociala. Prijateljica, ki nujno potrebuje nevrološki pregled, je dobila datum v maju 2015, čez leto in dva meseca, denarja za samoplačništvo nima. Je pa zadeva nujna. Na urgenci ljudje čakajo dolge ure. Vse skupaj živ primer razpada, v ozadju pa dogovorjene gradbene zgodbe, zastavljene investicije in mali bogovi. Slednji ne kličejo, samo seštevajo evre na svojih računih.
V primeru, da je prepletenost pokvarjencev prehuda, kakšna pot sploh obstaja? Se spomnite poziva k resetiranju Slovenije? Avtorjev se je oprijel celo naziv »resetiranci« in kmalu so kot skupina razpadli, nekateri so ustanovili politično stranko, drugi so se umaknili. Sama ideja mi je bila všeč, ker jo zlahka razumem. Ko moj domači kibernetični strojček začne štrajkati in je pomnilnik nevarno poln, se je pogosto treba odločiti za reset in počakati, da se vse ponovno postavi. Pri računalniku to traja za čas cigarete na balkonu. Kaj pa za Državo? Prvič, koliko časa bi trajal reset in kaj bi se dogajalo vmes? Drugič, smo prepričani, da se bodo vsi sistemi postavili nazaj v delujoče stanje? Tretjič, država teče 24 ur in 7 dni v tednu, kako rešiti ta problem ob resetiranju? Če najdemo rešitve za te težave, potem je to lahko celo edina pot, saj za docela zafuran sistem rešitev sploh nimamo. Eno leto brez Države, ki se resetira. Belgijci so bili mesece brez vlade pa jim ni padlo nebo na glavo. Projekt ima smisel, če v času reseta resno razmislimo, kaj sploh želimo in odločno opravimo z vsem kronično škodljivim. Predvsem z mafijskimi prijemi v gospodarsko-politični eliti. To pomeni zaporne kazni za zlikovce in celo izselitev motečih iz države. Vsekakor bolje, kot da iz Slovenije bežijo dobri kadri. Reset ima smisel, če bi posedovali dovolj poguma in tudi strokovne treznosti, da bi naredili uporabne programe rešitve na različnih področjih.
Ko se ozrem okoli sebe, žal ne vidim ljudi, ki bi bili sposobni takšnega razmišljanja. Vidim samo v paniki drveče leminge, ki se bližajo prepadu. Saj verjetno veste, da lemingi takšnih samomorilskih teženj v naravi v resnici nimajo, gre zgolj za urbano legendo. Samo človek je tako neumen, da sebe in bližnje uničuje še naprej, do bridkega konca. To je trenutno slika Slovenije.
Matic Munc
Kolumna je bila objavljena v časopisu Svet24 5. aprila 2014
Prijavite se na moja e-obvestila
Ko bom na spletni strani objavil nov prispevek, vas bom o tem obvestil preko e-pošte. op.a.: ob prijavi vam podarjam brezplačni dostop do enega izmed mojih plačljivih predavanj v živo na spletu, ki sem jih organiziral pred 3 leti v okviru projekta Motivacija za življenje
Hvala. Preverite vaš e-predal, saj morate prijavo na e-obvestila potrditi
Napaka - poskusite ponovno!
Tone Martinjak pravi
Država ni računalnik, saj nima nekega temeljnega sistema, po katerem deluje. Ima vseobsegajočo mrežo sistemov, od etičnega sistema posameznikov, preko zakonov, sodstva do političnega sistema. In kaj se bo spremenilo, če resetiramo, bolje rečeno kateri podsistem lahko sploh resetiramo in kako. Zakone lahko uvozimo iz Avstrije, kaj pa ostalo, etiko in moralo bi se dalo resetirati z vojno ali res hudo krizo, kaj pa politični sistem, temu tudi vojna ne pride do živega.
Treba bo priznati, da smo zafurali, imeli smo priliko, da ob osamosvojitvi začnemo z restartom sistema, pa smo začeli z izbrisom, graščakom smo vrnili premoženje, fabrike potalali ljudstvu itd itd, do tega, kar imamo.
Najhuje je, da ima vsak od nas svojo vizijo kaj je narobe in le redki slutijo, kako naprej, seveda vsak s svojo teorijo, zato smo v slepi ulici.
Potem je pa tu še EU s svojo ubijalsko politiko, ki je hujša kot bi si jo izmislili največji sovražniki. Prejle na radiu slišim, da je treba okrepiti kapitalsko ustreznost bank, pa banke sedijo na milijardah. Sredi krize se banke pripravlja na 3 x hujšo krizo, denar za zagon se fila v banke in jamra, da ni zagona.
Skratka treba bo počakati na novega Hitlerja, po moje ni druge, norost je prebila vse meje, in od narave njegovega populizma bo odvisno, kam bomo šli.